3 následky, které může mít přílišné čtení knih

Všeho moc škodí. A to samé platí i o čtení knih. Pokud ho neudržíte na uzdě, můžete se brzy setkat s jedním z problémů zmíněných v tomto článku.

Číst bychom měli všichni. Před spaním, po práci. Zkrátka ve chvíli, kdy se nám to nejvíc hodí. Přináší to totiž celou řadu benefitů, za něž vám poděkuje nejen vaše starší já. Jenže co když to budete přehánět? V následujících řádcích vám přinášíme tři negativní efekty, které na sobě nejspíš můžete pozorovat, pokud čtete příliš moc.

Přibíráte na váze

Projít si databáze spisovatelů nebo žebříčky knih, vybrat si a pustit se do čtení. Na tom není nic špatného, pokud tento koníček udržíte pod kontrolou. Jestliže však dostává přednost před vším ostatním, pak už to může být problém. Nejen pro váš osobní život, ale také pro vaše tělo. Přílišné vysedávání či ležení nutí vaše tělo pálit menší množství kalorií. A jestliže k tomu budete i nekontrolovaně jíst, možná vás na váze bude čekat nepříjemné překvapení.

Zbytečně se izolujete

To ovšem není problém samotných knih jako spíše vašeho přístupu. To samé platí i o izolaci. Každý sice potřebuje mít čas od času chvíli pro sebe, jenže neustálým čtením se zbytečně odříznete od příležitostí, zhoršíte si svoje vztahy a celkově snížíte úroveň vašeho života. Čtení a zbytek aktivit je proto nutné vyvážit. V opačném případě se jednoho dne můžete vynořit do reality a zjistit, že jste na světě zůstali sami.

Utíkáte před realitou

Každý máme jiný důvod, proč čteme. A jedním z nich může být i chvilkový únik před realitou. Dříve či později je ale potřeba se problémů čelit. A jestliže se jim budete zbytečně dlouho vyhýbat, přinese to jen další a další potíže. Jak jsme už zmiňovali – čtení je tedy potřeba držet na uzdě. V podstatě nezáleží na tom, jak dlouho čtete. Pokud zvládáte plnit všechny důležité úkoly a nemáte kvůli vašemu koníčku zbytečné problémy. V opačném případě je potřeba pohlédnout pravdě do tváře a zjistit, jak danou situaci napravit. Asi to nepůjde snadno, vězte však, že s pomocí postupných krůčků brzy dokážete i nemyslitelné.