4 důvody, proč upřednostnit bydlení v novostavbě před starším bytem

Trvalo to, ale nakonec jste se přeci jen rozhoupali k pořízení vlastního bydlení. Jenomže dříve než usednete na sedačku ve svém útulném obýváku, budete muset učinit několik zásadních rozhodnutí. Především si vybrat mezi starším bytem a bydlením v novostavbě. Obojí má své výhody i nedostatky, ten zbrusu nový však benefitů nabízí mnohem více.

1) Staré byty už nejsou levné

Pokud se kupec v minulosti přiklonil ke staršímu bytu, téměř jistě tak učinil z důvodu výrazně nižší pořizovací ceny. Nemovitosti staršího data výstavby však razantně podražily a již nejsou k mání za zlomek ceny nových bytů. Meziročně stouply o 10 % a průměrná cena za metr čtvereční činí bezmála 40 tisíc korun.

2) Menší náklady za energie

Pořizovací cena bytu je jedna věc, provozní náklady druhá. Rozhodnete-li se setrvat dalších deset, dvacet let na jednom místě, neberte je na lehkou váhu. Náklady na vytápění staršího bytu bývají i několikanásobně vyšší. V konečném součtu vás budou stát stovky tisíc korun navíc. Moderní novostavby v Praze se naopak staví s ohledem na maximální energetickou úspornost. Vždy si proto pohlídejte energetický štítek.

3) Žádné problémy s parkováním

Počet aut na obyvatele se neustále zvyšuje. Momentálně připadá jeden automobil na každé dva obyvatele, což je o poznání vice než kdysi. Bezprostřední okolí starších domů proto nemůže pokrýt potřebu parkovacích míst, a to obyvatelé vnímají velmi nelibě. Ostatně není nic příjemného, ztrácet každý den desítky minut drahocenného času hledáním prázdného místa a čekáním, až se některé uvolní. V případě nových developerských projektů je situace opačná – parkovací plochy jsou dostatečně dimenzované.

4) Vzdušné a prostorné interiéry

Po prohlídce nového bytu vám budou hlavní rozdíly jasné na první pohled. Bytovým jednotkám v některých starších činžovních sice nelze upřít specifická atmosféra, ale obvykle nenabízí tak prakticky řešené interiéry. Důraz na dostatek prostoru, dostatek přirozeného světla a mnohem vyšší standard bez nutnosti dalších investic, to je neodolatelná kombinace.

Výhod bydlení v novostavbě bychom našli mnohem více. Nejlépe však uděláte, když se vydáte na prohlídku a uděláte si vlastní názor. Aktuality na téma prodej bytů Praha můžete sledovat na webu jednoho z nejvýznamnějších českých developerů www.finep.cz.