Zelený trávník, ve kterém sem tam vykoukne nějaký kvítek, obrostlé stromy květy nebo různými plody, voňavý vzduch, ve kterém je cítit příroda a slunce – to vše vyvolává většině lidí spokojený výraz, zejména pokud to vše mají na své vlastní zahradě. Jediné, co k úplnému „ráji“ chybí, je lahodný zpěv okrasných ptáků, který k teplým měsícům neodmyslitelně patří. Podle britských vědců má ptačí zpěv dokonce příznivý vliv na lidskou psychiku a přináší potěšení i lidem, kteří zrovna nejsou milovníky přírody. Vyzkoušejte naše tipy, jak přilákat zpěvné ptactvo na svou zahradu a dopřát si tak přírodní koncert zcela zdarma.
Zažeňte jejich žízeň
Mnoho lidí má na svých zahradách různá krmítka, ale na pití poněkud zapomíná. Zejména v letních měsích, kdy moc neprší a ptáci nemají možnost napít se z kaluží, jim dodáním vody můžete velmi pomoci a přilákat je na svou zahradu. Stačí malý květináč (samozřejmě bez díry ve dnu) nebo miska kterou umístíte do části zahrady, kam moc nechodíte, abyste je při zahánění žízně nerušili. Ptáci si velmi rychle zvyknou, že na vaší zahradě vždy vodu najdou. Nemusíte vymýšlet jen ryché řešení, největší efekt udělá velké samostatné pítko na podstavci, které se může stát i elegantní ozdobou. Ptáci si na něj rychle zvyknou a budou se k vám rádi vracet a odměnou vám bude jejich uklidňující zpěv.
Nakrmte je
Hodně lidí, v dobré víře, do svých krmítek zavěšených na svých zahradách krmí ptáky zcela nevhodnou stravou a často způsobí více škody než užitku. Semínky slunečnice a jádry ořechů nikdy nic nezkazíte. Kolem krmítka můžete rozvěsit jeřabiny a lojové koule, které zakoupíte v každém zverimexu. V žádném případě nepatří do krmítka chléb nebo zbytky z kuchyně. Sůl, obsažená v jídle, je pro ptáky velmi nebezpečná. Krmítko nezavěšujte blízko u země, aby se ptáci nestaly snadnou kořistí koček, ale ideálně do výšky očí a výše.
Vysaďte ty správné stromy a keře
Mezi ptactvem jsou velmi oblíbené živé ploty. Pokud si takový pořídíte a bude dostatečně košatý, může se vám lehce stát, že z něj budete mít živý ptačí plot.
Rakytník řešetlákový svými barvami celou zahradu rozveselí, jeho plody jsou velice zdravé nejen pro ptáky, ale také pro člověka. Tento hustý keř je skvělým útočištěm pro mnoho ptáků.
Podzimní plody hustého keře hlohu ptákům velice chutnají. Ve hlohu nachází skvělé útočiště a ještě si pochutnají. Na jaře keř ozdobí vaši zahradu krásnými květy.
Hlošina úzkolitá je strom dorůstající do výšky až sedmi metrů a jeho žluté plody jsou pro ptáky velkým zdrojem vitamínu C.
Než keře a stromy vyrostou
Každý ví, že nějakou dobu trvá než keře a stromy vyrostou. Ptákům můžete přesto pomoci. Vytvořte kapsy z vrbových proutků a připevněte je ke kmenu stromu. Vybírejte pouze kmeny, v jejichž okolí jsou husté keře nebo stromy. Jinak zůstane vaše kapsa prázdná.