Jak se zbavit mechu na domě

Majitelé zahrad, kteří si potrpí na kvalitní trávník, často bojují s mechem. Ten se tvoří především na stinných a vlhkých místech. Bojovat s mechem v trávníku lze mnoha způsoby. Jak se ovšem zbavit mechu, pokud se vám vytvoří na fasádě domu? I s tímto problémem je možné se vypořádat.

Kde na domu se mechu daří?

Mech je zvláštní přírodní rostlinou, kterou někdo pokládá i za dekoraci. Ovšem pokud začne růst na fasádě či střeše domu, může to být problém. Nejčastěji se mech vyskytuje na severních stranách domů, ale často se pak rozšíří i na ostatní části domu včetně střechy. Důvodem může být vlhké zdivo, které se pak díky mechu obtížně vysouší. Mech je pak i příčinou vzniku plísní a hub, které domu rozhodně nesvědčí. Nejhůře jsou na tom domy v blízkosti lesa nebo v údolí s dostatkem stínu a nedostatkem slunce. V těchto lokalitách se drží vlhkost a na střeše nebo u paty domu se začne objevovat mech, který se pak v době dlouhodobé nepřítomnosti majitele rozrůstá po fasádě.

Mechanické odstraňování

Nejjednodušší, ale namáhavým řešením je mechanické čištění pomocí špachtle, škrabky či kartáče. Ovšem oškrábání mechu nemusí být vždy dostačující. Je totiž nutné se zbavit neviditelných spór a odstranit mech strojovým čištěním pomocí tlaku a vysoké teploty. Tento způsob je rychlejší a méně namáhavý než ruční čištění. Zbavíte se tak mechu a zeleně na fasádě efektivně a na dlouho. Všechny organické zbytky se spláchnou do odpadu a porézní materiál na zdích a fasádě je vyčištěn do hloubky a dezinfikován pomocí vysoké teploty a tlaku, který vynese i mikročástice hub.

Chemické a biologické přípravky

Pokud chcete, aby za vás pracovaly chemické přípravky, pak si můžete vybrat z mnoha možností. Velice účinné řešení představuje například biocidní roztok proti řasám, mechům, plísním a houbám, který nepůsobí pouze na povrchu, ale také dovnitř těl škůdců. Dalším prostředkem pro biologické odstraňování mechů a lišejníků z fasády jsou penetrační přípravky značky Cemix. Na trhu jsou nabízeny i další přípravky, jako je například Mechostop. Postřikem tímto přípravkem se mech nejen odstraní, ale zamezí se i jeho dalšímu růstu.