Jak správně vybrat bojler? Řiďte se podle těchto 5 kritérií

Život bez teplé vody si v dnešní době dokáže představit jen málokdo. Naopak se zařadila mezi standardy, které by neměly v domácnosti chybět. Na druhou stranu však ohřev představuje nemalou finanční zátěž pro rodinný rozpočet, a proto je vhodné důkladně promyslet výběr ohřívače. Přečtěte si, jak při výběru bojleru postupovat a na jaká kritéria brát zřetel.

1. Umístění

Tvar a možnosti umístění bojleru by samozřejmě měly odpovídat charakteru prostoru, kam bude zařízení umístěno. Vodoinstalatéři Plzeň z řemeslnického cechu EKOMPLEX radí, aby byl ohřívač umístěn do 2 metrů od místa odběru. Tím se zajistí minimalizace tepelných ztrát, ke kterým by docházelo ochlazováním vody v rozvodech.

Do stísněných prostorů se obvykle lépe umisťuje vodorovný ohřívač, který však není tak efektivní jako svislý, protože se v něm mísí studená voda s teplou na menší ploše.

2. Objem

S objemem bojleru je to snadné. Velikost ohřívače musí odpovídat počtu členů domácnosti, respektive spotřebě vody. Tříčlenná domácnost spotřebuje průměrně 200 litrů vody, čtyřčlenná cca 250 litrů. V praxi se samozřejmě může jednat i o dvojnásobek – vycházejte proto z reálných podkladů (např. z pravidelné fakturace vodného). Topenáři Plzeň připomínají, že úspory za ohřev lze dosáhnout nastavením výhodnějšího energetického tarifu.

3. Typ ohřevu

Ohřívače vody využívají různé zdroje energie (elektřina, plyn, solární energie…) a zároveň je lze rozdělit na průtokové (vodu ohřívají průběžně, hodí se do míst s nižší spotřebou) a zásobníkové (vodu ohřívají „do zásoby“). Dále pak na tlakové, které se využívají při centrálním ohřevu vody a její distribuci po celém objektu a beztlakové pro lokální ohřev.

4. Energetická náročnost

Stejně jako ostatní elektrické spotřebiče jsou ohřívače vody opatřeny energetickým štítkem, který vyjadřuje energetickou třídu. Bojlery s kvalitní izolací logicky dosahují nadstandardních výsledků a jsou mnohem úspornější než starší generace.

5. Obsluha a servis

Na některé parametry mnoho lidí zřetel nebere, nicméně jednoduchá obsluha a nenáročný servis jsou podstatné benefity. Bezproblémová instalace, funkce, údržba a v neposlední řadě dostupnost náhradních dílů jsou také důležitá kritéria.