Je webová aplikace opravdu lepší než desktopová?

Páteřní firemní aplikace jsou naprosto nezbytné pro správnou funkci společnosti. Jaké jsou ale v dlouhodobém horizontu lepší – desktopové, nebo webové?

Aplikace jako aplikace. Nebo ne? Máte pravdu, i na platformě záleží. V následujících řádcích vám proto ukážeme, jestli se vyplatí zainvestovat vývoj software na zakázku pro desktopové aplikace, nebo pro webové aplikace.

Web, nebo desktop?

Pojďme pročistit vzduch hned na samotném začátku. Ano, vývoj webových aplikací na zakázku rozhodně není levný. To není ani desktopový vývoj. V obou případech zaplatíte vysoké částky, mnohdy v milionech i desítkách milionech korun. Ale věřte nám, tato investice se vám opravdu vyplatí.

Záleží ale jen na vás, po jakém způsobu vlastně sáhnete? Zvolíte si desktopové aplikace, nebo webové? Co vlastně od těchto aplikací očekáváte? Na tuto otázku se musíte sami zeptat ještě před tím, než do externího vývoje softwaru vlastně zainvestujete. Jestliže potřebujete, aby aplikace stabilně běžela i bez přístupu k internetu, pak máte jasno – sáhněte po desktopových aplikacích. V opačném případě ale sáhněte po webových aplikacích.

Proč je webová aplikace lepší?

Vývoj webových aplikací na zakázku vám totiž přinese celou řadu výhod, které desktopové aplikace nemohou nabídnout. Tou hlavní je především možnost přistoupit k aplikace z jakéhokoliv zařízení. Stačí vám pouze prohlížeč a připojení k internetu. Aplikace dokonce ani nemusí být optimalizovaná na mobilní zařízení, aby vám na mobilu fungovala. V dnešní době se už ale s něčím takovým nesetkáte. Optimalizace na mobily je totiž snazší, než kdy dřív.

Přístup odkudkoliv můžete získat i v případě, pokud sáhnete po desktopové aplikaci. Tu ale budete muset nejprve nainstalovat na vaše zařízení a s největší pravděpodobností zajistit jejich nákup. V opačném případě by se totiž mohlo stát, že koncoví uživatelé nebudou splňovat potřebné požadavky pro správnou funkci vašeho programu. A to se ještě více prodraží.