Každá nastávající maminka se obává vaginální infekce v těhotenství. Kromě toho, že průvodním jevem často bývá nepříjemné svědění v oblasti intimních partií, pálení pochvy a výtok, podstatnější je strach o nenarozené miminko.
Co má vliv na vznik výtoku
Ženské pohlavní orgány ovlivňuje celá řada vnějších i vnitřních faktorů. Patří mezi ně výkyvy hormonálního charakteru, sexuální život, nevhodná intimní hygiena, nevhodné složení stravy nebo dlouhodobé užívání léků. Tyto všechny faktory mohou negativně působit na vnitřní prostředí a narušit tak rovnováhu v pochvě. Pak se může objevit výtok v těhotenství, který je způsoben vaginální infekcí. Mezi nejčastější původce vaginální infekce se řadí kvasinky a bakterie.
Infekce způsobená kvasinkami má za následek svědění a pálení v oblasti pochvy a dalších částí intimních partií, objevuje se výtok tvarohovité konzistence, může se objevit i zarudnutí a otok intimních partií.
Projevem bakteriální vaginózy je výtok mléčné, bílé, šedavé či nazelenalé barvy, který zapáchá a je lepkavý. Bakteriální vaginóza může být jednou z příčin předčasného porodu nebo samovolného potratu. Také může být příčinou neplodnosti.
Prevence
Některé faktory ovlivnit můžeme, jiné nikoli. Mezi ty, které ovlivnit lze, patří vhodné přípravky určené pro intimní hygienu (šetrné a ideálně bez parfemace), Hygienu zaměřit na sprchování, nikoli koupání, omezení příjmu jednoduchých cukrů, které jsou živnou půdou pro množení kvasinek, vhodné spodní prádlo (prodyšné, z přírodních materiálů) a jeho pravidelná výměna (denně), vhodné prostředí pro rekreační koupání (nevhodná je voda chlorovaná), v případě rekreačního koupání výměna mokrých plavek za suché, pestrá a vyvážená strava, podpora imunity a v neposlední řadě zdravý životná styl.