Bolesti hlavy, únava a plíseň, která se neustále vrací. Původcem těchto a mnoha dalších nepříjemností je vydýchaný vzduch. Naštěstí pro vás existují způsoby, jak kvalitu vzduchu v domácnosti rapidně zvýšit a na požadované úrovni ji udržet.
1. Naučte se správně větrat
Pravidelné větrání je základem pro udržení kvalitního vzduchu, a navíc prevencí před vlhkostí, která je živnou půdou pro plísně a mnohé další škodlivé mikroorganismy. Bohužel, zdaleka ne každý ví, jak na to. Zdaleka nejlepších výsledků dosáhnete krátkým, ale o to intenzivnějším větráním. Okna nemusí být dokořán celý den, díky průvanu se vzduch vymění dostatečně rychle a tepelné ztráty nebudou tak velké.
2. Větrejte i v zimě
Fakt, že teploty klesly k bodu mrazu, by pro vás neměl být stopkou. Větrání je stejně důležité i v zimě, byť se zkracuje jeho doba. Pokud se s tepelnými ztrátami nehodláte smířit, zvažte pořízení rekuperační jednotky, která zajišťuje nepřetržitou výměnu vzduchu a mimo to jej filtruje od nečistot a alergenů. Díky rekuperaci zpětně získáte unikající teplo a z dlouhodobého hlediska ušetříte nezanedbatelnou částku.
3. Udržujte teplotu a vlhkost v interiéru v optimální hladině
K největším nepřátelům kvality vzduchu patří vlhkost, která nesvědčí nábytku a podporuje tvorbu plísní. Dejte si proto pozor, aby průměrná hodnota nepřekračovala 60 %. A co se týče ideální teploty, snažte se ji udržovat v rozmezí 20 – 21 °C.
4. Nebraňte se moderním technologiím
Větrání dokořán otevřenými okny je mocné, ale ne všemocné. Příjemnou teplotu a vysokou kvalitu vzduchu vám kromě rekuperace pomohou udržet klimatizace nebo čistička s ionizátorem. Vůni hravě vyřeší osvěžovač vzduchu, aroma difuzér či domácí řešení v podobě nejrůznějších receptů protřelých hospodyněk (např. mix jedlé sody, vody a citronové šťávy, který do vzduchu rozptýlíte rozprašovačem).