Koňská udidla jsou naprosto nezbytná pro pohodlnou jízdu i pro samotného koně. V tomto článku vám tedy pomůžeme proniknout do světa udidel.
Na trhu naleznete mnoho typů udidel pro koně. Ty se liší nejen materiálem, ale také tvarem, lomením, tloušťkou a také šířkou. A právě tyto faktory mají výrazný vliv na koňskou pusu. Při výběru udidla pro koně je tedy zapotřebí zvážit všechna pro a proti. Špatný výběr by totiž mohl koně nepěkně poranit.
Jaké typy udidel existují?
Udidlo pro koně je možné rozdělit podle lomení. Pořídit si tedy můžete udidla nelomená, jednou lomená, 2x lomená a vícekrát lomená. Dále se dají rozdělit podle tvaru a stylu působení, a to na olivové, déčkové, roubíkové, sněhulák, fuga, pákové, štajgr, hackamore, parkurové a stihlové udidlo. Každé z uvedených udidel má své způsoby působení na koňskou hubu.
Udidla pro koně mohou být vyrobena z různých materiálů. Jaké materiály patří mezi ty nejčastější. Asi nikoho nepřekvapí, že udidla pro koně jsou vyráběna především z kovu. Jestliže ale chcete být ke svému koni šetrnější, pak se nebojte sáhnout ani po dalších variantách. Vhodné jsou například udidla z gumy, plastu, provazu nebo kůže.
Jak vybrat vhodné udidlo pro koně?
S výběrem udidla pro koně si mnoho jezdců starosti nedělá, je to totiž naprosto jednoduché. Základním pravidlem je vyzkoušet, co koni vyhovuje. Typy udidel, které jsme uvedli výše, mají různé tlakové body, které jsou při ježdění velkou pomocí pro jezdce. U výběru udidla se zaměřte i na to, zda je váš kůň mladý a neobsednutý. Nebo naopak máte-li koně, který je takzvanou neřízenou střelou a moc vás neposlouchá. Dalšími faktory může být také citlivost koně nebo problém, který řeší věšení se do udidla.
Bezudidlové ježdění je vhodné pro ovládání koně bez použití udidla v hubě, naopak za pomocí tlaku na nose koně. Kůň je po celou dobu ježdění ovládán pouhým tlakem na nos, velmi podobně jako na ohlávce. V případě bezudidlového ježdění je zapotřebí dbát na lepší usazení a vyztužení nánosníku.